Domain Sorgulama

450₺ 'dan Başlayan Fiyatlar ile Hayalinizi Digital'e Taşıyın!

Alan Adı Nasıl Kaydedilir?
İnternet sitenize daha fazla trafik almak ve tanınırlığınızı arttırmak istiyorsanız, alan adınızı dikkatli kaydetmeniz gerekir. Kısa, akılda kalan ve telaffuz etmesi rahat olan adlar, ziyaretçilerin hem daha kolay hatırlamasına, hem de tarayıcıya yazmasına yardımcı olur. Bu nedenle .com uzantılı olması, tire ve nokta gibi karakterler içermemesi çok önemlidir. Eğer .com doluysa daha uygun bir uzantı tercih edilmelidir.
1

Alan Adına Karar Verin

Online Hosting ile internet sitenize en uygun alan adını tespit ederek hemen başlayın.

2

Alan Adını Kontrol Edin

Alan adınızı tespit ettikten sonra, kullanılıp kullanılmadığını öğrenmek için sorgulama gerçekleştirin.

3

Kaydedin

Eğer kullanılmıyorsa sepete ekleyerek, başka bir kullanıcı satın almadan siz kaydedin.

Online Hosting Domain Servislerinin Avantajlı Özellikleri

DNS Yönetimi

Online Hosting, DNS yönetimini tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Yönlendirme

Alan adlarınızı ücret ödemeksizin, yönetim paneliniz aracılığıyla farklı alan adlarına aktarma fırsatı sunar.

Whois Gizleme

Whois bilgilerinizin görünmesini istemiyorsanız, ücretsiz bir şekilde sahiplik bilgilerinizi gizleme olanağı sunar. Böylece spam ve reklamlara karşı koruma elde edilir.

Online Hosting İç Transfer

Online Hosting içerisinde bulunan alan adınız, yine Online Hosting içerisinde bulunan bir diğer kullanıcıya, herhangi bir ücret olmaksızın aktarılabilir.

Transfer Kilidi

Aldığınız alan adının farklı firmaya nakledilmesi tehlikesine karşılık ücretsiz koruma elde edilebilir.

Otomatik DNS

Hosting gereksinimi olmadan alan adları Office365 ya da Gmail üzerinden tek tıkla yönlendirilebilir.

Alan Adı Uzantılarına Yatırım Yapma

Eğer yeni alan adı uzantıları tespit etmişseniz, projenize uygun olanları uygun ücretler karşılığında kaydedebilirsiniz. Site, Club ve Xyz gibi farklı uzantıları tespit ederek, %95 uygunluk oranlı ve 5 karakterli alanlarından biri üzerine saklayabilirsiniz.

Aynı zamanda projeniz için alternatif bir uzantı alabilir ya da yatırım için bir alan adı seçebilirsiniz.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternet dünyasında, domain sıklıkla karşılaşılan terimlerden biridir. Web sitesi kullanmak isteyen özel ve tüzel kişiler için büyük bir önem arz etmektedir. Özellikle işletmeler için domain veya diğer adıyla alan adı bel kemiği olarak görevini görmektedir. Kullanıcıların web sitenize rahatlıkla ulaşabilmesi için akılda kalıcı ve kolay olmasında yarar vardır. Günümüzde domain satın al hızlı ve kolay şekilde yapılmaktadır. Online Hosting cazip ve büyük avantajlar sağlayan alan adı satın al hizmetini vermektedir.

Domain Nedir?

Domain kısaca, web sitesinin fiziksel adresinin karşılığı olan harf, sayı ve sembollerin birleşimidir. Diğer anlamda  web sitesinin internet dünyasındaki adı ve adresidir. Kullanıcılar arasında daha ziyade alan adı olarak kullanılmaktadır.
 
İnternette yer alan web sitelerinin her biri IP adresinden oluşmaktadır. IP adresi uzun rakamlardan oluşmaktadır. Web sitesi adı bilinmediğinde IP adresi yazılarak da siteye erişim sağlanmaktadır. Fakat IP adreslerini akılda tutması zor olacağı ve girişlerde sorun yaşayacağı için alan adları oluşturulmuştur. Web siteleri domain al yaparak, sitelerine erişimleri kolaylaştırmıştır.

Alan Adı Neden Kullanılır?

Domainler 2 ana bölümden oluşmaktadır. Birincisi alan adını içermektedir. ikincisi ise alan adının uzantısıdır. Buna örnek verecek olursak Onlinehosting alan adını, com.tr de uzantıyı oluşturmaktadır. Uzantılar özel ve resmi kullanım amaçları bakımından farklılık gösteriyor.

Normal şartlarda kullanıcının ilgili siteye giriş yapabilmesi için sitenin IP adresini bilmesi gerekiyor. Pratikte bunun zorluğu görüldüğünden her bir web sitesi için DNS (Domain Adı Sistemi) geliştirilmiştir. Web siteleri akılda kalıcı ve basit isimler belirleyerek, domain al yapıyorlar.  DNS de domain adları ile IP adreslerini birbirine bağlayarak, siteye erişimi sağlıyor.

Web siteleri, domain alma işlemini yapmasalardı, kullanıcılar en  az 10 rakamdan oluşan IP adresleriyle giriş yapmaya çalışacaklardı. Rakamları hafızada tutmak, adres satırına yazmak zor olacağından domain alma zorunluluk arz etmektedir.

Domain Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online Hosting, alan adına ihtiyacı olanlara avantajlı imkanlar sunmaktadır. Gereksiz zaman kaybı yaşanmasını önleyerek, ihtiyacı olanlara domain sorgulama hizmeti vermektedir. Yeni bir domain satın al yapmak istediğinizde www.onlinehosting.com.tr adresine giriş yapabilirsiniz.

Ana sayfanın üst bandındaki "Domain" kategorisini tıkladığınızda, karşınıza domain sorgulama sayfası gelecektir. Kullanmak istediğiniz alan adını buraya yazıp domain sorgula dediğinizde, alan adının kullanılıp kullanılmadığını öğreniyorsunuz. Şayet alan adı sorgulama sonucunda kullanımda değilse domain satın al yapabilirsiniz.

Domain Nasıl Alınır, Kaydedilir?

Domain satın alma işlemi günümüzde çok kolay hale gelmiştir. Aklınızda belirli bir alan adı/adları bulunuyorsa Online Hosting gibi sektörün güçlü ve deneyimli firmalarından güvenli ve hızlı şekilde alan adı satın alma yapabilirsiniz.

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1- Hizmet öncesi ve sonrası destek sunacak, çözüm ortağı olarak yanınızda duracak bir hosting firması seçin.
2- Alan adı; kısa, akılda kalıcı, telaffuz etmesi kolay, kullanıcıların&ziyaretçilerin kolay hatırlamasını sağlayan olması önemlidir.
3- Popüler ve rağbet gören ".com.tr" uzantısı seçmeye dikkat edin. Eğer ".com.tr" uzantısı doluysa başka bir uygun alan adı alma tercih edebilirsiniz.
4- Rakam ve tirelerden uzak durun.
5- Marka veya patent ihlaline düşmemek adına alan adını dikkatli seçin. Popüler ve köklü geçmişe sahip markalara isim benzerliği bulunan alan adını seçmeyin.
6- Alan adını belirlerken geleceğe yönelik düşünün. Çünkü web siteleri ve alan adları uzun vadeli yatırımlardır.
 
Online Hosting Domain Avantajları Nelerdir?

1-DNS Yönetimi; DNS yönetimini tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştiriyorsunuz. Bu konuda Online Hosting size yardımcı olmaktadır.
 
2- Yönlendirme; Yönetim paneli aracılığıyla alan adlarınızı ücretsiz olarak farklı alan adlarına aktarabiliyorsunuz.
 
3- Whois Gizleme; Gizliliğe önem veriyorsanız, Whois bilgilerinizin görünmesini istemiyorsanız, ücretsiz şekilde  bilgilerinizi saklayabiliyorsunuz. Bu sayede spam ve reklamlara karşı koruma elde ediyorsunuz.
 
4- Transfer Kilidi; Alan adınızın çalınması, farklı bir firmaya nakledilmesi riskine karşı ücretsiz koruma alıyorsunuz.
 
5- Otomatik DNS; Hosting ihtiyacına gerek kalmadan alan adlarını Office365 veya Gmail üzerinden tek tıkla yönlendirebiliyorsunuz.
 
6- Online Hosting İç Transfer; Online Hosting içinde bulunan alan adınızı, yine aynı şekilde Online Hosting bünyesinde bulunan başka bir kullanıcıya ücretsiz olarak aktarabiliyorsunuz.
 
7- Alan Adlarına Yatırım Yapma; Yeni  uzantıları tespit etiğinizde, yatırım amaçlı olarak, projenize uygun olanları uygun ücret karşılığında alan adı satın al yapabilirsiniz.

Domain (Alan Adı) Fiyatları Nasıldır?

Alan adı almak isteyen kullanıcıların öncelikli olarak www.onlinehosting.com.tr sitesini ziyaret edip alan adı alma işleminden önce alan adı sorgula işlemini yapmaları gerekiyor. Kullanıcılar domain sorgula işlemini yaparken  kullanacakları uzantıyı iyi belirlemeleri gerekiyor.

Domain uzantılarının; ".com", ".net", ".name", ".biz", ".org" gibi birçok türü bulunuyor. Her bir  domain fiyatları farklılık gösteriyor. Online Hosting tavsiyesiyle ".net" domain fiyatları en cazip fiyat olarak sunulmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular
Bu başlık altında, bize en çok sorulan sorulara ve yanıtlarına ulaşabilirsiniz.
Hayalinizdeki alan adını kısa ve markanızı temsil edebilecek şekilde seçmenizi tavsiye ederiz. Marka tesciline uygunluğu göz ardı edilmemelidir.
Markanız için global çağda bir yayımlama yapmayı düşünüyorsanız .com , .net gibi uzantılar kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu uzantılar popüler uzantılardır ve sıkça tercih edilir.
Evet, domain adresleri satın alındığı an itibari ile her 12 ayda bir yenileme ücretini yatırmanız gerekmektedir.
Bu konu sadece alan adındaki uzunluğa bağlı değildir. Mümkün mertebe alan adı kısa ve akılda kalıcı ibaresi taşımalıdır. Ne kadar kısa bir ala adı seçimi yaparsanız, markanız müşterilerinizin aklında o kadar fazla kalır. SEO için ise on karakteri geçmeyen domain adreslerini önermekteyiz.
Evet, hayalinizdeki alan adı bir başkası tarafından alınmış olsa bile, onlinehosting.com.tr alan adı kayıt sayfasında, hayalinizdeki alan adına yakın türetmeler ücretsiz olarak size sunulmaktadır. Sunulan bu alan adları içerisinden dilediğinizi seçerek satın alabilirsiniz.
Evet, 7/24 çağrı merkezimiz size bu konuda destek olmaktadır. Alan adı kayıt esnasında ve sonrasındaki uzman ekip arkadaşlarımız her zaman yanınızda.
Evet, firmamızın domain alanın da bir çok ücretsiz hizmetlerimiz bulunuyor. Alan adı kaydı içinde sorgulama alanımıza web sitemizdeki domain kayıt alanından ulaşabilirsiniz.
Global olarak markanızı yayımlarken ülke bazlı reglenebilen uzantılar .tr, .net.tr gibi alan sonu eklerinde kayıt evrakları gerekebiliyor. Detaylı bilgiyi onlinehosting.com.tr çağrı merkezimizden ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.
.TR uzantılı evrak gerektirebilen alan adı kayıtları hariç ortalama beş dakika içerisinde aktivasyon sağlanmaktadır. Zaman fark etmeksiniz süre net olarak sunulmaktadır. Sizler için en iyisi olma yolunda ilerlemeye devam ediyoruz.
Evet, domain whois gizleme hizmeti alan adı yönetim panelinden ücretsiz olarak sağlamaktayız. Kendi alan adınız ile ilgili bir çok yönetim hakkı ücretsiz olarak onlinehosting.com.tr müşteri panelinizden yönetebiliyorsunuz.
Hayalinizdeki domain kaydı bir başka kişi ya da kuruluş tarafından kayıt edildiyse, domain kaydına ücretsiz whois üzerinden sorgulatarak, ilgili hak sahibine ulaşabilir ve görüşme sağlayabilirsiniz.
Evet, komisyon farkı olmadan tüm hizmetlerimizde kredi kartınız ile ödeme yapabilir ve taksitlendirebilirsiniz. Tüm banka kartları ile ödeme kabul etmekteyiz.
Evet, alan adı kaydı sadece hayalinizdeki isimi kaydetmeniz anlamına gelir. Bu alan adınızı, ziyaretçilerinize eriştirebilmek için hosting hizmeti almanız gerekmektedir. Eğer bir ziyaret gözetmiyor ve sadece kaydedip bekletecekseniz hosting hizmeti almanıza gerek yoktur.
Hosting hizmetlerinde ve alan adı hizmetlerinde ücretsiz NS adresleri sunmaktayız. Özel olarak NS kaydı açmak istiyorsanız, alan adı yönetim paneliniz üzerinden NS kayıtlarınızı özelleştirebilirsiniz.
Bir işletmeniz ya da yaptığınız ARGE çalışmanız var ise, bu alanlardaki çalışmalarını paylaşmak ve yeni ziyaretçilere ulaşabilmek için alan adı kaydı yapmanız sizlere daha iyi bir dönüş sağlayacaktır.
Evet, alan adı kaydınız sonrası yönetim paneli üzerinden ücretsiz nameserver adreslerinizi yönetebilirsiniz. Takıldığınız alanlardaki sorularınız için uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.
Maalesef, domain satın alma en fazla 10 yıl süreye kadar yapılabilmektedir. Teknolojide ve hizmet alanında sınırsız kelimesinin karşılığı bulunmamaktadır. Her alandaki hizmetlerde bir sınır bulunmaktadır.
Hayalinizdeki alan adını 10 yıl süreli olarak kayıt yapabilirsiniz. Onlinehosting.com.tr olarak bu alanda takılacağınız tüm sorular için uzman teknik ve satış birimimize ulaşabilirsiniz.
Evet, .com.tr alan adı kayıtlarında müşteri hizmetleri tarafınıza ulaşarak evrak süreçleri hakkında sizlere bilgilendirme ve süreç takiplerini ücretsiz olarak yapmaktadır.
Maalesef, kayıtlar tek seferlik yapılır ve isim değiştirme gibi bir özellik bulunmamaktadır. Farklı bir kayıt yaparak devam edebilirsiniz fakat var olan domain adresi değişim ve ya düzeltme yapılamamaktadır.
Alan adınızın yılda bir kez gerçekleştirilmesi gereken ödemesini yapmamanız durumunda 90 gün içerisinde alan adı kaydınız kilitlenir ve boşa düşer. Bir başka kurum, kuruluş ya da bireysel birisi tarafından kayıta açık olarak bırakılır. Alan adı haklarınızı kaybetmiş olursunuz.

Destek Olmak İçin Hazırız! Çözüm odaklı destek ekibimizle ihtiyacınız olan her anda yanınızdayız